Seminiarium doktorskie z historii najnowszej (SZ 2021/22)

CSNE UWr od prawie dwóch dekad prowadzi seminarium doktorskie. Ukończyło je wiele osób, które przedmiotem swych analiz uczyniły różne wątki niemieckiej oraz europejskiej przeszłości i teraźniejszości.

Do często wybieranych epok należy historia najnowsza. Specjalizujący się w niej doktoranci tworzą obecnie aktywną grupę, otwartą na dyskusję o tym okresie, jak i wymianę doświadczeń warsztatowych.

Seminarium odbywa się w co drugi wtorek o godzinie 17.30. Ponieważ większość moich seminarzystów jest spoza Wrocławia, spotkania mają formę online. Ich terminy i tematy podaję poniżej.

Gdyby znalaźli się zainteresowani doktoranci z UWr czy innych ośrodków, którzy chcieliby brać udział w naszych spotkaniach i włączyć się w prowadzone dyskusje, zapraszam do zgłaszania się drogą emailową.

Terminy posiedzeń w semestrze zimowym 2021/22 (wtorek, godz. 17.30-)

 • 9.11 – Piotr Małochwiej „Dwa procesy załogi szpitala dla psychicznie chorych w Obrzycach przed Sądem przysięgłych w Berlinie w 1946 r. oraz przed Sądem Przysięgłych Sądu Krajowego w Monachium w 1964 r.”
 • 23.11 – Bartłomiej Kandora: „Jürgen Neven-du Mont a wolność mediów w erze Adenauera“
 • 7.12 – Monika Piotrowska: Poznań w awangardzie. Pozycja fotografów w mieście od k. XIX w. do II wojny światowej
 • 21.12– Robert Piotrowski: „Nowa pamięć” nowego miasta, czyli Gorzów pionierski
 • 4.01 – Magdalena Maj: „Debata o polsko-niemieckich miejscach pamięci w województwie opolskim (lata 2015-2020)”
 • 18.01 – Magda Knapowska: „Czy kiedykolwiek istniało Posen? Polska pamięć o dawnym Poznaniu”
 • 1.02 – Joanna Mielewczyk: Starzy ludzie tworzą historię – czyli Wrocław w opowieściach powojennych mieszkanek i mieszkańców Badenii- Wirtembergii
  Krzysztof Ruchniewicz

  professor of modern history, photographer - @blogifotografia, blogger - @blogihistoria and podcaster - @2hist1mikr. Personal opinion

  Wszystkie posty autora
  Translate »