Seminarium doktorskie z historii najnowszej

CSNE UWr od prawie dwóch dekad prowadzi seminarium doktorskie. Ukończyło go wiele osób, które przedmiotem swych analiz uczyniły różne wątki niemieckiej oraz europejskiej przeszłości i teraźniejszości. Do często wybieranych epok należy historia najnowsza. Specjalizujący się w niej doktorancji tworzą obecnie aktywną grupę, otwartą na dyskusję o tym okresie, jak i wymianę doświadczeń warsztatowych. Seminarium odbywa się w co drugi wtorek o godzinie 17.30. Ponieważ większość moich seminarzystów jest spoza Wrocławia, spotkania mają formę online. Ich terminy i tematy podaję poniżej. Gdyby znalaźliby się zainteresowani doktoranci z UWr czy innych ośrodków, którzy chcieliby brać udział w naszych spotkaniach i włączyć się w prowadzone dyskusje, zapraszam do zgłaszania się drogą emailową.

Terminy posiedzeń w semestrze zimowym 2021/22 (wtorek, godz. 17.30-)

  • 9.11 – Piotr Małochwiej „Dwa procesy załogi szpitala dla psychicznie chorych w Obrzycach przed Sądem przysięgłych w Berlinie w 1946 r. oraz przed Sądem Przysięgłych Sądu Krajowego w Monachium w 1964 r.”
  • 23.11 – Bartłomiej Kandora: „Jürgen Neven-du Mont a wolność mediów w erze Adenauera“
  • 7.12 – Monika Piotrowska: Poznań w awangardzie. Pozycja fotografów w mieście od k. XIX w. do II wojny światowej
  • 21.12– Robert Piotrowski: „Nowa pamięć” nowego miasta, czyli Gorzów pionierski
  • 4.01 – Magdalena Maj: „Debata o polsko-niemieckich miejscach pamięci w województwie opolskim (lata 2015-2020)”
  • 18.01 – Magda Knapowska: „Czy kiedykolwiek istniało Posen? Polska pamięć o dawnym Poznaniu”
  • 1.02 – Joanna Mielewczyk: Starzy ludzie tworzą historię – czyli Wrocław w opowieściach powojennych mieszkanek i mieszkańców Badenii- Wirtembergii
Translate »